Асоціація заснована в листопаді 1990 як добровільна громадська організація, покликана досліджувати й впроваджувати в життя творчу спадщину вченого – педагога, ознайомлювати педагогічну громадськість та батьків з унікальним надбанням В.О.Сухомлинського.
Асоціація є організатором проведення конференцій, семінарів, педагогічних читань, присвячених творчості Василя Олександровича Сухомлинського, педагогічних конкурсів, особливо серед майбутніх та молодих учителів. Асоціація об’єднує викладачів, науковців, учительство, студентів різних регіонів України. Вона сприяє поширенню ідей всесвітньо відомого педагога в освітньому просторі не тільки України, а й далеко за її межами.
Символічні перші три свічки у своїй школі ми запалили 15 серпня 1988 р. і назвали їх свічками Добра, Радості й Творчості. Ми мріяли впроваджувати ідеї В.О. Сухомлинського і наслідувати його відданість дітям.
Візьмімо твори Василя Олександровича і побачимо, що вони є плодом роботи думки та сердечної любові, вирішенням різноманітних педагогічних задач і проблем: як боротися з лінощами; як берегти дитяче здоров’я; як спонукати до самовиховання в праці, навчанні та моральній сфері; як виховувати вміння підкорятися і керувати в дусі високої вимогливості; як облагороджувати серце, виховувати людяність, розвивати мислення та уважність; як злити думку і почуття та безліч інших безцінних порад, в основі яких наукові дослідження та потужний практичний досвід.
Василь Олександрович довів науково і практично можливість зростання людини в гармонії моральної, інтелектуальної та естетичної досконалості за умов створення відповідного педагогічного середовища з його духом любові, пошуком істини, віри в красу людини.
Учительське служіння В. Сухомлинського – це його особистий подвиг перед вічністю. Його Спадок - безцінний дарунок світовій педагогіці.
Із перших днів творення школи ми намагалися бути СУХОМЛИНКІВЦЯМИ! Нам удалося створити Школу Добра, Радості і Творчості над Дніпром, у величному і славному Києві-граді. Нам пощастило не схибити, не розгубитися, не підкоритися реформаторським течіям. Творча спадщина В.О.Сухомлинського була і є чудовим підґрунтям учительської життєтворчості, невичерпним джерелом педагогічної думки й активного фахового пошуку.
Педагогіка серця учителя-гуманіста, його глибинно-національна диво-казка веселково сяє барвами, життєрадісним спрямуванням, яскравим світосприйняттям, повнокровно відбиває мудрість народної філософії – педагогіки та моралі як обереги національного відродження.
Акцентуємо увагу на його безмежній, безконечній любові до дітей, бо і саме життя своє він поклав на алтар жертовного служіння дітям, яким віддав своє любляче батьківське серце.
Українською асоціацією Василя Сухомлинського,спільно з обласними управліннями освіти і науки та педагогічними університетами, проведено двадцять шість щорічних Всеукраїнських педагогічних читань «Василь Сухомлинський у діалозі із сучасністю:..».
А 30 вересня 2020р. відбудуться XXVIІ Всеукраїнські педагогічні інтернет-читання «Василь Сухомлинський у діалозі із сучасністю. Ідеї Василя Сухомлинського крізь призму сучасних освітніх практик: набутий досвід і перспективи».
Сьогодні я можу з упевненістю сказати: роки мого життя до краплі були віддані утвердженню і пропаганді ідей В.О.Сухомлинського, дітям, школі в ім'я здійснення заповітної мрії - створити школу добра і радості, Школу добротворення.